Наставничките и децата од „Х. Т. Карпош“ и годинава 8 Март го посветија на заболените од Вилсон

2 mins read

По повод празникот на жената – 8 Март, децата од 4б одделение од ОУ „Х.Т. Карпош“ во Скопје по четврти пат спроведоа хуманитарна акција „Љубов за Дамјан” и собраа пари кои ќе ги донираат во здружението за подршка на лица со ретка болест Вилсон.

Наставничките и децата од „Х. Т. Карпош“ и годинава 8 Март го посветија на заболените од Вилсон, Фото: Приватна архива

Наставничките Оливера Павловска и Татјана Велкова од Скопје и оваа година одлучија празникот 8 Март, наместо со подароци, да го одбележат со хуманитарна донација. Тие писмено ги известија родителите, доколку мислат да одвојат пари за да им купат подароци, парите да ги наменат за хуманитарни цели.

Наставничките и децата од „Х. Т. Карпош“ и годинава 8 Март го посветија на заболените од Вилсон, Фото: Приватна архива

– Доколку сте планирале какви било средства да одвојувате за наставничките по повод 8 Март би Ве замолиле средствата да ги уфрлите во кутија за донации за лекување на ретки болести која е поставена во училиштето како дел од хуманитарната акција која ја спроведуваат ученицитe. Најголем подарок за наставничките е љубовта и почитта која ја добиваат од своите ученици, пишува во пораката која ја добија родителите.

Наставничките и децата од „Х. Т. Карпош“ и годинава 8 Март го посветија на заболените од Вилсон, Фото: Приватна архива

Оваа година кон хуманитарната акција се приклучија повеќе одделенија од училиштето, следејќи го примерот на 4б одделение.

Наставничките и децата од „Х. Т. Карпош“ и годинава 8 Март го посветија на заболените од Вилсон, Фото: Приватна архива
Наставничките и децата од „Х. Т. Карпош“ и годинава 8 Март го посветија на заболените од Вилсон, Фото: Приватна архива
Наставничките и децата од „Х. Т. Карпош“ и годинава 8 Март го посветија на заболените од Вилсон, Фото: Приватна архива

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Олена Зеленска во отворено писмо: Ова е војна во Европа, во близина на границите на ЕУ

Следно

Земјотрес во Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian