Министерствата ќе го „стегаат ременот“: Политичарите мора да дадат пример, вели Ковачевски

1 min read

„Една од препораките до министерствата и институциите е максимално да се рационализираат трошоците. Да не се набавува и троши сѐ што е неопходно“ рече премиерот Димитар Ковачевски во емисијата „24 анализа“.

Тој додаде дека намалувањето на трошењето не се однесува само на службените возила, туку и на трошењата за репрезентација и службени патувања.

„Сите слободни средства од министерствата и јавните претпријатија се пренаменуваат за справување со енергетскат акриза. Мора да се одржи ликвидноста на сите компании во енергетскиот сектор“ рече Ковачевски.

Премиерот вели дека „не може да бараме од граѓаните да штедат, ако примерот не го дадат политичарите“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЛШ: ППД Загреб елиминиран, Алборг против Вардар или Веспрем

Следно

Кандидатот на опозицијата Јун е избран за претседател на Јужна Кореја

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian