Ако имате проблеми со срцето, не треба да спиете на оваа страна

5 mins read

Ако сега ве прашаме на која страна спиете, можеби нема да го знаете одговорот, бидејќи штом легнете и ги затворите очите сте потонале во сон. Вистина е дека малку внимаваме на положбата во која спиеме, фокусот е секогаш на тоа што побрзо да заспиеме и удобно да се сместиме. Можеби мислите дека најлошата последица што може да ви се случи по спиење во некоја положба е болка или непријатност во вратот и грбот, но новите студии покажаа дека една специфична положба може да влијае на здравјето на вашето срце. Прочитајте што советуваат експертите, во која положба спиете.

Иако не можеме да се пофалиме со голем број студии на оваа тема, некои научници се осврнаа на прашањето како спиењето во одредена положба може да влијае на здравјето на срцето. Една таква студија беше спроведена во 1997 година на 40 луѓе, од кои 18 беа дијагностицирани со срцеви заболувања, а 22 лица беа целосно здрави. Преку ЕКГ се следела активноста на срцето кога испитаниците ја менувале положбата на спиењето, а резултатите покажале дека најмногу промени се забележани кај оние кои спиеле на левата страна.

Зошто е опасно да спиете на лева страна?

Независна студија спроведена во 2018 година исто така користела ЕКГ за следење на однесувањето на срцето кај испитаници и резултатите биле многу слични, па се покажало дека најмногу промени се забележани во работата на срцето кај испитаниците кои спиеле на левата страна. Но, во оваа студија, техниката на векторска кардиографијата покажала и како срцето ја менува положбата, што може да биде причина за овие промени.

За споредба, никакви промени не се забележани кога учесниците спиеле на десната страна. Сликовните прикази покажале тенок слој од тиква помеѓу белите дробови што всушност го држи срцето на место кога спиете во таа положба. Но, овие студии покажале дека се потребни повеќе истражувања за тоа како вашата положба на спиење може да влијае на активноста на срцето. И додека некои пациенти на кои им е дијагностицирано конгестивно затајување на срцето пријавиле проблеми со дишењето или непријатност кога спијат на левата страна, нема докази дека спиењето на левата страна ќе го зголеми ризикот од срцеви заболувања ако веќе немате некоја состојба.

Некои експерти за спиење всушност советуваат дека спиењето на левата страна не е штетно и може да го подобри здравјето на срцето.

Според д-р В. Кристофер Винтер, директор на болницата „Марта Џеферсон“, станува збор за циркулацијата на крвта. Како што крвта влегува во срцето преку горната десна страна, ако спиете на неа, може да создаде притисок врз големите крвни садови кои го хранат органот. Сепак, спиењето на левата страна и без притисок на десната може и да го зголеми протокот на крвта во срцето, додава Винтер.

Кој има болести на срцето, да не спие на грб или на левата страна

Секако, советите за позата за спиење може да бидат различни за оние со срцеви болести, а препораките треба да доаѓаат од вашиот лекар. Некои лекари ќе ја поддржат идејата дека е паметно да избегнувате да спиете на левата страна.
„Оние кои имале проблеми или сè уште ги имаат, а се поврзани со здравјето на срцето, треба да спијат на десната страна бидејќи на тој начин срцето ќе работи и ќе одмора во мир. Токму оваа навика може да ги спречи проблемите со дишењето и непријатноста при спиењето“, додава тој.

Сепак, некои експерти додаваат дека спиењето на грб може да додаде некои проблеми, а според нив може да ја влоши состојбата на апнеја во сон, а луѓето кои страдаат од оваа состојба имаат поголема веројатност да доживеат срцеви болести. Наместо да додавате притисок додека лежите на стомак, експертите советуваат главата да ја држите подигната, што ќе го олесни дишењето и ќе го намали притисокот врз срцето.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Олена Зеленска: Војната во Украина не е војна „некаде“, ова е војна во Европа и на границите на ЕУ

Следно

ВИДЕО | Нанев: Дигитализирани, онлајн и хибридни судења, ќе ги вадат судиите од зимски сон

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian