Животна средина: Бизнисот со цвеќињата буквално „цвета“

9 mins read

Цвеќињата се моќен симбол. Луѓето ширум светот ги користат за да ги обележат убави моменти и значајни животни настани. Лилјаните и лалињата го симболизираат обновувањето за време на пролетта и Велигден. А розите пак се најчест поклон за Денот на вљубените или денот на жените. И во текот на целата година, ниту една свадба или погреб не е комплетна без цвеќе.

Бизнисот со цвеќињата е бизнис кој буквално цвета, а глобалната индустрија за одгледување цвеќиња остварува вртоглави 55 милијарди долари годишно, според „Рабобанк“. Само во САД, денот не жените сочинува 26 отсто од сите набавки на исечени и саксиски цвеќиња.

Но, зад прекрасните букети може да стојат значителни еколошки и човечки трошоци. Еве како индустријата за цвеќе влијае на планетата – и што треба да знаете пред повторно да посегнете по ваков вид на поклон.

via GIPHY

Увезените цвеќиња честопати „летаат“ илјадници милји во ладилници

Земја која е најголем светски потрошувач на сечено цвеќе, се разбира, е САД, со мнозинство увезени цвеќиња од Колумбија и Еквадор.

Единствениот најголем производител на сечено цвеќе во светот е Колумбија, која извезла околу 660 милиони стебла во 2020 година. Други врвни производители се Еквадор, Шри Ланка и Кенија, кои обезбедуваат една третина од сите рози продадени во границите на ЕУ. Кина е исто така нов производител.

Глобалната трговија со цвеќиња е брза и епизодна, што го засилува еколошкиот отпечаток на индустријата – идеално е да се добие расцутено цвеќе од поле до вашата вазна во дневна за три до пет дена. За колумбиските производители, со фарми претежно лоцирани во близина на меѓународниот аеродром во Богота, цвеќињата може да изгубат 15 отсто од својата вредност за секој дополнителен ден поминат во патување.

via GIPHY

Многу од цвеќињата се одгледуваат во оранжерии на висока надморска височина, индустриски размери (за контрола на болести, штетници и влажност), а овие цветни фарми може да надминат и 500 хектари. Веројатно знаете дека цвеќињата се исто така жедни растенија, што придонесува за голема потрошувачка на вода и хемиски препарати.

На пример, некои критичари тврдат дека половина од водата во езерото Наиваша во Кенија кое се соочува со суша, се користи за употреба во цветни оранжерии.

Покрај загадувачите и употребата на вода, цвеќињата можат да генерираат сериозни емисии на јаглерод поради моментот на ладење и транспорт на долги релации. Стеблата се транспортираат во ладилници и до 6.000 милји со авиони. Во 2018 година, цвеќињата од Колумбија транспортирани во САД создале повеќе од 360,000 метри околу 360.000 метрички тони CO2 а тоа е приближно еквивалентно на 78.000 автомобили возени во една година.

Дури и откако цвеќињата ќе бидат пренесени во САД, тие понекогаш се пренесуваат илјадници милји со камиони од центар како Мајами, Њуарк и Лос Анџелес до локации низ целата земја.

via GIPHY

Но меѓународниот транспорт не е единствениот проблем

Кога се одгледуваат во поладна клима, на цвеќињата им се потребни загреани оранжерии. Тоа значи дополнително зголемување на емисии на CO2, забележува д-р Дејвид Бек, коосновач на проектот за одржливо исечено цвеќе на Универзитетот Ковентри во Велика Британија. Далеку од силното сонце на екваторот, овие цвеќиња може да бараат и повеќе хемикалии за да процветаат.

Работниците и луѓето кои живеат во близина на цветните фарми ја плаќаат цената

Нашиот сегашен модел на консумација на цвеќе не ѝ штети само на планетата – може да им наштети и на работниците. Влијанието врз животната средина и човекот во индустријата на сечено цвеќе е на исто ниво со другите главни земјоделски производи. На пример, и покрај одредена употреба на лична заштитна опрема, работниците кои се занимаваат со цвеќарство се изложени на токсини од ѓубривата и инсектицидите, како и на конзервансите кои се користат за продолжување на животниот век на цвеќињата.

Во земји како Австралија, цвеќињата може да се третираат со глифосат, хербицид и средство за сушење, пред да можат да влезат во земјата.

via GIPHY

 

Локалните заедници често ја плаќаат цената

Група американски и еквадорски истражувачи откриле дека кај децата кои живеат во близина на оранжериите за цвеќање во Еквадор – каде што се применувале пестициди особено во неделите пред Меѓународниот ден на жената – се променила краткорочната активност на мозокот. Истражувачите сугерираат дека децата можеби биле изложени на контаминирана облека, обувки или алатки донесени дома од работници кои се занимаваат со цвеќарство. Тие, исто така, во моментов истражуваат дали пестицидите ја загадуваат водата за пиење од цветните фарми.

Покрај изложеноста на токсини, работните денови може да траат и по 16 часа. Ова им отежнува го отежнува животот на жените – кои го сочинуваат најголемиот дел од работната сила – да добијат породилно отсуство и да најдат грижа за децата. Во Кенија, жените сочинуваат 60-70 отсто од работната сила, а цвеќињата се вториот најголем извоз во земјата по чајот. Во Колумбија, производството на цвеќе е најголемиот работодавач на жени во руралните области.

Условите за работа се донекаде подобрени од 1990-тите, најмногу преку употребата на сертификати, вели д-р Џил Тимс, ко-основач на проектот за одржливи сечени цвеќиња на Универзитетот Ковентри. Сепак, многу работници во земјите со ниски приходи сè уште се недоволно платени, а хемиската безбедност и понатаму е проблем.

via GIPHY

 

Неколку работи што треба да ги прашате кога следен пат ќе купите цвеќе

Факт е дека ниту еден купувач не може да ги промени влијанијата на индустријата за цвеќе, но потрошувачите можат да им кажат на производителите и добавувачите дека има поголема побарувачка за етички произведени, одржливи цвеќиња.

Од каде потекнуваат цвеќињата?

Синџирот на снабдување со цвеќе е сложен, па можеби ќе треба да направите некои истражувања доколку цвеќињата што ги купувате немаат декларација. За разлика од прехранбените производи, цвеќињата не мора да ја откриваат нивната земја на потекло. Букетите може да вклучуваат и цвеќиња од повеќе земји, што може да го отежне пресметувањето „штетата која ја направиле“.

Кој има корист од вашето купување?

Повеќето луѓе купуваат цвеќиња во супермаркет, пазар, онлајн или од локална цвеќарница. Супермаркетите можеби нудат евтини цени, но имајте на ум дека многу мал процент од профитот ќе стигне до производителите или пак за платите на работниците. Ако купите букет од локален цвеќар или пазар, прашајте од каде се снабдуваат со цвеќе.

Како можете да ја намалите штетата?

Ако купувате од локален продавач на мало, побарајте помалку пакување, земете своја вазна или побарајте еколошки алтернативи за цвеќарската пена. Садењето сопствена градина, исто така, може да биде начин со помало влијание за сечење уживање во цвеќиња – плус, градинарството може да биде добро за вашето ментално здравје и ги поддржува локалните популации на пчели. Конечно, грижата за вашите цвеќиња и следењето на упатствата за нега може да ви помогне да уживате во нив подолго.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Михајловиќ: Во Србија нема да поскапат струјата, топлинската енергија и гасот

Следно

Фудбалерките на Барселона и Реал Мадрид ќе играат пред рекордни 100.000 гледачи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian