Оштетен нуклеарен истражувачки објект во Харков

1 min read

Украина пријавила до Меѓународната агенција за атомска енергија дека нуклеарен истражувачки објект, каде се произведуваат радиоизотопи за медицински и индустриски цели, бил оштетен од руското бомбардирање во градот Харков.

Тоа го потврди генералниот директор на МААЕ, Рафаел Мариано Гроси, истакнувајќи дека бомбардирањето не предизвикало зголемување на нивото на радијација на локацијата.

„Мораме да дејствуваме сега за да избегнеме нуклеарна несреќа во Украина што може да има сериозни последици за здравјето и животната средина. Не можеме да си дозволиме да чекаме“, наведе Гроси.

Руските сили ја презедоа украинската нуклеарна централа Запорожжје откако гранатирањето предизвика пожар во зграда за обука. Претставници на МААЕ изразија сериозна загриженост поради управувањето со најголемата нуклеарна централа во Европа, што сега е под контрола на руската војска.

kurir.mk

Претходно

Денес се празнува: Светиот свештеномаченик Поликарп, епископ Смирнски

Следно

Украина да ѝ ги отвори очите и вратите на ЕУ!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian