Иран го лансираше својот втор сателит во вселената

1 min read

Иранската револуционерна гарда го лансираше својот втор сателит во вселената.

Нема детали околу тоа кога и каде е лансиран сателитот Noor два.

„Noor“ значи светлина на персиски фарси.

Лансирањето се одвива во моментот додека во Виена, се одвиваат преговорите меѓу Иран и светските сили, во врска со обновување на договорот за иранската нуклеарна програма.

Револуционерната гарда соопшти дека сателитот отишол во орбитата на носачот Гасед.

Првиот Noor беше лансиран во 2020 година, кога Иран на светот му ја претстави својата вселенска програма. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Чистење на шахти на повеќе локации низ Скопје

Следно

Фала за букетот, не мора: Револуцијата која го создаде 8-ми март

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian