Бугарија ќе побара исклучок од санкциите против Русија за увоз на нафта и гас, вели Петков

1 min read

Бугарија, која ги поддржува санкциите против Русија како средство за запирање на руската инвазија на Украина, најверојатно ќе бара исклучок од забраната за увоз на руски природен гас и нафта доколку се даде таков предлог. Ова за Ројтерс го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков, пренесоа бугарските медиуми.

Бугарија ќе ги поддржи сите видови мерки бидејќи е против војната, освен двете мерки за увоз на нафта и гас… Бугарија во моментов нема алтернативи, земјата е премногу зависна, рече Петков.

„Ние целосно го поддржуваме украинскиот народ, го поддржавме првиот пакет санкции, отворени сме и за други санкции, само овие две санкции би било тешко да се прифатат, и како економија и како земја”, додаде Петков.

Во врска со бегалците кои доаѓаат од Украина, бугарскиот премиер изјави дека владата во Софија направила план да прими околу 50.000 луѓе, што ќе чини околу милион евра дневно за храна и засолниште.

Петков рече дека Бугарија произведува повеќе од 7 милиони тони пченица годишно и не планира да го забрани извозот на пченица.

Бугарија ја задржува целта за влез во еврозоната во 2024 година, изјави премиерот Кирил Петков.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФАКТИ: Веројатни последици во светот од евентуална забрана на увоз на руска нафта

Следно

Дневен хороскоп за 8 март: Многу е важно да воспоставите баланс меѓу разумот и срцето

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian