Пленковиќ: Можеме да бидеме горди што сме на листата на Путин

1 min read

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ даде изјава по седницата на Претседателството и Националниот комитет на ХДЗ.

Тој се осврна на фактот дека Хрватска заедно со другите земји кои воведоа санкции кон Русија се на списокот на Путин.

„Ако сте на таа листа, тоа значи дека сте воделе добра политика. Можеме да се гордееме со тоа“, рече Пленковиќ.

Тој рече дека Хрватска ќе ја поддржи Украина на нејзиниот европски пат, но дека е скептичен за експресниот влез на Украина во ЕУ, бидејќи основачкиот договор на ЕУ подразбира одредена процедура.

„Низ тоа поминавме и ние“, рече Пленковиќ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Слуцки најави дека набрзо ќе продолжат преговорите меѓу Русија и Украина: Да немаме илузии дека следниот пат ќе имаме конечен резулатат

Следно

ФОТО | „Баленсијага“ со мoќен спектакл посветен на Украина: Моделите се „бореа“ со снег и ветер на пистата!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian