Џонсон: Велика Британија е великодушна кон бегалците, но потребна ни е контрола

1 min read

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ги отфрли повиците до Велика Британија да се олеснат барањата за визи за украинските бегалци, кои бегаат од конфликтот, изјавувајќи дека Велика Британија е дарежлива земја, но мора да има проверки кој влегува во земјата.

-Ние сме многу, многу дарежлива земја. Но, она што го сакаме е контрола и сакаме да можеме да провериме кој влегува, им кажа тој на новинарите. „Мислам дека е разумно, со оглед на тоа што се случува во Украина, да имаме основна можност да провериме кој влегува во земјата“.

„Тоа што сигурно нема да го имаме е систем во кој луѓето ќе можат да доаѓаат во Обединетото кралство без никакви проверки и контроли. Мислам дека тоа не е вистинскиот пристап, но тоа што ќе го имаме е став кој е многу, многу дарежлив“.

-Како што ситуацијата во Украина се влошува, луѓето ќе сакаат да видат како оваа земја ги отвора рацете за луѓето кои бегаат од прогон, од воената зона, рече британскиот премиер.

kurir.mk

Претходно

Пронајдени и приведени две лица за издржување затворски казни

Следно

Кралицата Елизабета ја замени Бакингемската палата за нов дом

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian