ОН: Околу 1,7 милион луѓе ја напуштиле Украина од почетокот на руската инвазија

1 min read

Околу 1,7 милион луѓе ја имаат напуштено Украина од почетокот на руската инвазија, покажуваат последните бројки на агенцијата на бегалци на ОН, УНХЦР.

Во само еден ден, оваа бројка е зголемена за 200 илјади луѓе.

Милиони луѓе се очекува дека ќе ја напуштат земјата во следните денови „освен доколу нема итен прекин на овој бесмислен конфликт“, објави организацијата на Твитер.

kurir.mk

Претходно

Општина Карпош избира авто школа преку која ќе субвенционира полагање на возачки испит

Следно

Османи: Бараме одговорност за воените злосторствата на диктаторот Путин

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian