Георгиевски со сребро и од Софија, нови бодови за Игрите во Париз 2024

1 min read

Нов голем успех за македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски во обидот што поскоро добие норма за учество на следните Летни олимписки игри во Париз во 2024 година.

После сребрениот медал на Г2 Президент Светскиот куп во Драч (Албанија), нашиот натпреварувач освои уште едно сребро овојпат на деветтиот турнир „Рамус Софија Опен“, Светски турнир од серијата „Г2“ во Софија, Бугарија.

Во категоријата +87 кг. во четвртфиналето Георгиевски го совлада Србинот Михајло Радаковиќ 19:5.

Потоа, во полуфиналето исто така беше убедлив со 14:4 елиминирајќи го Касадо, а во финалната битка за противник имаше уште еден Шпанец.

Во битката златото нашиот таеквондист загуби со 12:7 од Гарсија Мартинез. И покрај поразот Георгиевски освојува нови значајни бодови во трката за Париз 2024.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Што прави денеска: Владимир Мартиновски, книжевен критичар, поет, прозаист и професор

Следно

„Слободен печат“: Украина да ѝ ги отвори очите и вратите на ЕУ!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian