Шанса за поправен и за прва победа за ракометарките во ЕХФ Евро купот

1 min read

Женската ракометна репрезентација на Македонија вечерва (18.30 ч.) во СЦ „Борис Трајковски“ ја пречекува селекцијата на Словенија во рамки на ЕХФ Евро купот.

Избраничките на селекторот Љубомир Савевски ќе имаат шанса да се реваншираат за несреќниот пораз од 29:28 од четвртокот, откако во последните секунди од наптреварот Гичевска не го реализираше пеналот.

Селекторот Савевски за вечерашниот натпревар се одлучи да направи две измени и на местото на Емилиjaна Ризоска и Александра Коловски, вечерва во репрезентацијата ќе бидат Сара Миновска и Теодора Дукоска.

– Пресреќен сум кога гледам дека девојките почнаа да веруваат во себе и дека можат со секого да се надигруваат. Веќе не излегуваме на терен само за да загубиме и тоа е многу важно за нивната самодоверба – вели Савевски.

Претходно, ракометарите загубија на двата натпревари против Црна Гора. На натпреварот во Скопје беше 29:21, а во Подгорица 31:30 за црногорките.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Карлеуша ја „изгоре“ сцената: Полугола ги збесна фановите во Германија

Следно

ГАЛЕРИЈА: Протест за поддршка на Украина: Путин е монструозен, има закани за цела Европа од нуклеарен напад

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian