ГАЛЕРИЈА: Протест за поддршка на Украина: Путин е монструозен, има закани за цела Европа од нуклеарен напад

2 mins read

Здружението на Украинците во земјава „Лесја Украинка“ денеска во Скопје организираше протестен марш против „војната и безграничната суровост од страната на Русија кон Украина“.

Протест во Скопје за поддршка на Украина, Фото: Роберт Атанасовски

Има закани за цела Европа од нуклеарен напад. Путин ќе оди по секоја цена за освојување на Украина. Тој е монструозен, за да влезе во историјата како голем освојувач, истакна претседателот на Здружението на Украинци во Северна Македонија, Александар Урбанович.

Тој нагласи дека на протестот е дојден за поддршка на Украина. Сакам, како што рече, земјата да се ослободи и да има мир.

Протест во Скопје за поддршка на Украина, Фото: Роберт Атанасовски

Марјана Велковска од Здружението на Украинци во Македонија вели дека потребна е помош на сите граѓани кои се во Украина.

– Имам роднини таму, тие се подготвени да останат таму и да се борат за својата држава, изјави Велковска, додавајќи дека им е потребна помош.

Протест во Скопје за поддршка на Украина, Фото: Роберт Атанасовски

Македонци кои го поддржаа протестот посочија дека војната мора да запре, а последиците од неа се чувствуваат секаде па и во земјава.

Протест во Скопје за поддршка на Украина, Фото: Роберт Атанасовски

На плоштадот во Скопје, беа прикажани фотографии од состојбата во Украина, на кои се гледаат загинати лица, срушени згради, катастрофална состојба.

Протест во Скопје за поддршка на Украина, Фото: Роберт Атанасовски

Ова е втор марш во Скопје против руската инвазија врз Украина. Како што соопшти „Лесја Украинка“, на Плоштадот секој ден ќе се собира хуманитарната помош за Украина.

ВО ЖИВО | Украина, од минута во минута: Русија се обидува да ја бомбардира Одеса

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шанса за поправен и за прва победа за ракометарките во ЕХФ Евро купот

Следно

ФОТО | Александра Шијакоска го прослави својот 29ти роденден: Нека помине операцијата, ќе пишуваме книга заедно!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian