Ивановски балкански вицешампион, со сребро и рекорд на 3000 метри

1 min read

Денеска македонската атлетика слави уште еден медал од Балканското првенство за сениори во сала во Истанбул, Дарио Ивановски успеа да се закити со сребрен медал.

Претходно за нашата земја првиот медал во турскиот град го донесе Андреас Трајковски во дисциплината скок во далечина.

Ивановски на трката на 3000 метри со резултат 07:58.48 минути и нов национален рекорд на Македонија вреден 1087 бода, го освои второто место и сребрениот медал.

Златото му припадна на Словенецот Вид Ботолин (07:57.98 мин.), а третопласиран е Мурат Емектар од Турција (08:00.18 мин.)

Во истата дисциплина претходната година на истото првенство Ивановски го освои златниот медал и се закити тогаш со титулата балкански шампион.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Млада Украинка го снима своето секојдневие за време на војната: Ти благодарам Путин!

Следно

Касами ја задржа лидерската позиција во БЕСА

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian