ФОТО: Беснее пропагандна војна, „вклучени“ српски актери од Бјелогрлиќ до Биковиќ, еве како

5 mins read

Драган Бјелогрлиќ е последниот во низата српски актери кои на социјалните мрежи се појави како војник на една од завојуваните страни во актуелната војна во Украина. За разлика од неговите колеги кои најчесто се претставени како украински војници и херои на одбраната, Бјела е руски војник кој гледа како гори украинско село додека пие пиво со колега.

На Твитер се појави фотографија од двајца војници во униформа. Еден од нив пие пиво, додека селото гори во позадина. Авторот на објавата на Твитер заедно со споменатата фотографија наведува: „Руски окупаторски војници пијат пиво откако го запалиле селото. „Европската цивилизација исчезнува во пламен.

Авторот на објавата на Твитер или не знаел или намерно го игнорирал фактот дека се работи за кадар со култниот српски филм „Убави села, убаво горат“.

Руското Министерство за надворешни работи ја објави споменатата фотографија со објаснување за што всушност се работи и дека не се работи за руски војници, туку за кадар од филмот.

Овој пример не е прв, а веројатно не е последен случај српските актери да се претставуваат како војници или странски платеници на боиштата.

Така и актерот Ненад Окановиќ претходните денови стана војник од Харков.

„Ова е војник од Украина кој го урна мостот во Харков и херојски загина. Се вика Олески Степаненко Оканович“, ја споделија твитерџиите пораката заедно со фотографијата на српскиот актер.

Во разговор за Нова.рс, Окановиќ изјавил дека е шокиран од овие тврдења.

Сега е војна на медиумите, немам поим кој ја објавил, ниту дали е шега или некој го користи за сериозни работи“, изјави тој по повод споменатата фотографија.

Тој вели дека видел дека веста се шири низ странските медиуми.

„Имаше многу портали надвор, во секој случај – така што не е шега“, рече тој, додавајќи дека нема да поднесе обвиненија против медиумите и луѓето кои го објавија тоа.

Имам попаметни работни места“, рече низ смеа.

И актерот Радош Бајиќ или Радашин од серијата „Село гори, баба се чешла“ стана херојот „Духот на Киев“ кој се појави на небото над главниот град и успеа да собори дури 16 руски авиони во еден ден, според една, очигледно лажна, објава на Твитер.

Објавата за Радош Бајиќ/Фото; Скриншот

Никола Којо стана и херој на одбраната на Киев од руските падобранци, земен како лик од филмот „Небесна јадица“. Во познатиот филм на Љубиша Самарџиќ се зборува за бомбардирањето на НАТО во Белград.

Објавата за Никола Којо/Фото: Скриншот

Милош Биковиќ (зло)употребен во неколку војни

Како платеник на бојното поле беше претставен и популарниот млад актер Милош Биковиќ кој глуми и во руски филмови.

Во 2020 година, српскиот актер Милош Биковиќ стана „Алекса Ѓуриќ, српски платеник“ на Твитер.

Станува збор за фотографија на која Биковиќ е во униформа, која всушност е направена за потребите на филмот. На споменатата социјална мрежа кружеше во време кога повторно се разгоре конфликтот во регионот Нагорно Карабах во Азербејџан, по што Владата на Ерменија прогласи воена состојба и општа мобилизација.

Биковиќ прво ја сподели фотографијата на својот Твитер профил, пишувајќи „WTF“

-За време на паузите од снимањето на „Јужен ветер’, рекламите и претставите во БДП, понекогаш облекувам униформа и одам да воспоставам мир таму каде што е потребно“, напиша актерот на Твитер низ шега, а потоа продолжи.

„Сега сериозно: не знам зошто закачивте слика од снимањето на филмот… смешно и несериозно за една многу сериозна тема“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Доминација на Челси против Барнли, Хаверц двоен стрелец

Следно

„На работа сме како едно големо семејсво“: Зошто компаниите ни ја наметнуваат оваа метафора?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian