Загина првиот медиумски работник во судирот во Украина, ССНМ изрази сочувство

1 min read

Првиот медиумски работник кој го загуби животот поради тековната руска инвазија на Украина е Јевхениј Сакун, снимател на LIVE ТV.

Сакун загинал при рускиот ракетен напад врз телевизиската кула во близина на Киев, извршен пред два дена.

Неговото тело било идентификувано според професионалната легитимација, соопшти Национална унија на новинари на Украина.

Самостојниот синдикат на новинарите на Македонија изрази сочувство до семејството и колегите на загинатиот снимател.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

И Митиќ си замина од Металург, пикерот го засили Скопје 2020

Следно

Кејт Мидлтон препорачува: Детските книги што ги читаат принцезата Шарлот и принцовите Џорџ и Луис

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian