Собранието ја усвои Декларацијата за Украина, против гласаа само тројца пратеници

1 min read

Собранието по скратена постапка ја усвои Декларацијата со која се осудува воената агресија од Русија и се поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на Украина.

„За“ Декларацијата гласаа 104 пратеници, тројца беа „против“, а еден пратеник беше воздржан.

Декларацијата се состои од осум точки, а во неа се наведува дека таа ќе се достави до Владата, Министерството за надворешни работи и до Министерството за одбрана.

Предлогот за Декларацијата беше на ЛДП.

-Ова е прашање кое што не ги засега само Русија и Украина, не ги засега само Европа или Азија, туку го засега селиот свет. Никој не се надеваше дека во 21-от век ќе има напад на мирот и светот ќе биде на работ на војна. Ваквите ситуации треба будно да се следат и затоа и Бундестагот и ЕП заседаваат по итни седници, рече во нејзиното гостување во „Утрински брифинг“ Моника Зајкова од ЛДП.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ѓоковиќ ќе може да игра на „Ролан Гарос“ и во Монте Карло?!

Следно

Скопските јавни претпријатија забрзано ќе ги реализираат зацртаните проекти

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian