Град Скопје издвои пари за хуманитарна помош за Украина

1 min read

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, поднесе предлог до Советот, Градот Скопје да помогне со хуманитарна помош за граѓаните на Украина во износ од 7 милиони денари. 

Оваа одлука за хуманитарна помош е израз на солидарност за граѓаните на Украина зафатени со воениот конфликт.

„Живееме во турбулентни времиња соочени со големи предизвици. Никој не сака конфликти и страдања, да се обидеме да помогнеме колку што можеме. Скопје е град на солидарноста и ние скопјани најдобро знаеме колку значи кога ќе пристигне хуманитарна помош кога е најпотребна, особено за лицата кои кои останаа без своите домови“, изјави Данела Арсовска.
 

skopjeinfo.mk

Претходно

Готвиме со Маја: Домашен хумус на повеќе начини и неколку идеи за сендвичи

Следно

Данијела Мартиновиќ отворено за животот: Она што сме го загубиле, со текот на времето станува добивка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian