Селекторот на Романија Чави Пасквал, ги одбра ракометатите за двомечот со Македонија

1 min read

Селекторот на Романија, Чави Пасквал, го објави списокот на ракометари на кои ќе смета пред двомечот со Македонија во првиот бараж за пласман на Светското првенство во 2023 година.

Пасквал одреди 22 ракометари од кои само двајца се интернационалци, Александру Шимицу од Сен Рафаел и Демис Григорас од Бенфика. Пасквал подготовките ќе започне на 11 март, а првиот натпревар од двомечот со Македонија ќе се игра на 17 март, додека реваншот е закажан за 19 март.

Список на повикани ракометари:

Голмани: Јонут Јанку (Стеауа), Дан Василе (Констанца), Александру Букатару (ЧСМ Букурешт).
Пивоти: Габрил Димитриу (Потаиса Турда), Адријан Ротару (ЧСМ Букурешт), Калин Деду (Динамо Букурешт).
Крила: Валентин Јонеа, Никусор Негру (Динамо Букурешт) Сабин Константина (Стеауа), Роланд Талмајер (Потаиса Турда)

Бекови: Андреј Бузле, Калин Кабут (Баја Маре), Кристијан Гита (Потаиса Турда), Роберт Милитару, Дан Ракоцеа, Октавијан Бизау (Динамо Букурешт), Едуард Јордаче (Бакау), Габриел Бурлаку (Стеауа), Габриел Кумпаник (Васлуи), Јанус Димитреску (Темишвар) Александру Шимицу (Сен Рафаел), Демис Григорас (Бенфика

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Астролозите најавуваат: Во сабота нè очекуваат чуда, силно влијание на хороскопските знаци

Следно

Се укинува вакцинален сертификат за влез во трговските центри, смс за трета доза ќе стигне на телефоните на ризичните групи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian