Русија го прифати барањето на Турција да не испрати воени бродови во Црното Море

3 mins read

Русија го откажа обидот да испрати четири свои воени бродови низ турските води во Црното Море на барање на Турција, рече министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, додавајќи дека одлуката била донесена пред Анкара да гo затвори теснецот поради инвазијата на Москва врз Украина.

НАТО сојузникот Турција се граничи со Украина и Русија во Црното Море и има добри врски со двете земји. Во понеделникот, Анкара соопшти дека ги затворила своите теснеци Босфор и Дарданели според пактот од 1936 година, дозволувајќи и да го ограничи преминувањето на некои руски бродови. Пактот ги ослободува бродовите кои се враќаат во нивните бази.

Чавушоглу за телевизијата Хабертурк доцна синоќа изјави дека Турција побарала од Русија да не ги испраќа своите бродови пред да ја означи инвазијата на Москва како „војна“ во неделата, легално дозволувајќи ѝ да ги ограничи премините според Конвенцијата од Монтре.

„Русија соопшти дека четири нејзини бродови ќе ги преминат теснеците на 27 и 28 февруари, од кои три не се регистрирани во базите во Црното Море“, рече Чавушоглу. „И соопштивме на Русија да не ги испраќа овие бродови и тие се согласија“.

„Никој не треба да се навредува со ова, бидејќи Конвенцијата од Монтре важи денес, вчера и утре, а ние ќе ја спроведуваме кога ќе е потребно“, рече тој.

Ројтерс претходно оваа недела објави дека најмалку четири руски бродови – два разурнувачи, фрегата и разузнавачки брод – чекаат на одлуката на Турција за да преминат од Медитеранот.

Пофалби од САД и Украина

САД „искажаа благодарност“ за потегот на Турција да ги затвори теснецот. Амбасадорот на Украина во Анкара рече дека Киев и е „благодарен“ на Турција за „прецизното“ спроведување на пактот.

Иако руската инвазија ја нарекоа неприфатливо кршење на меѓународното право, Турција внимателно ја формулираше својата реторика да не ја навредува Москва, со која има блиски енергетски, одбранбени и туристички врски. Таа повика на дијалог и понуди да биде домаќин на мировните преговори.

Чавушоглу во вторникот повтори дека Турција нема да им се придружи на западните сојузници во воведувањето економски санкции кон Русија.

Додека воспоставува блиска соработка со Русија, Турција, исто така, продаде му беспилотни летала на Киев и потпиша договор за копроизводство повеќе, што ја налути Москва. Таа, исто така, се противи на руската политика во Сирија и Либија, како и на нејзината анексија на Крим во 2014 година.

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников во средата рече дека земјата треба да прими уште една пратка турски беспилотни летала, потег што веројатно ќе ја налути Русија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Зајкова: Собранието не смее да молчи – потребна е итна декларација за осуда на воената агресија

Следно

Оливер Стоун на страната на Путин: Ова е хистерија на западните медиуми, треба да се види поширокиот контекст

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian