Шест мртви во близина на грчкиот остров Лезбос

1 min read

Безживотните тела на шест лица, беа пронајдени утрово на брегот во југоисточниот дел на Лезбос, а најверојатно стануваа збор за мигранти, кои се удавиле додека со чамец се упатувале кон грчкиот остров.

Од грчката крајбрежна служба соопштија дека телата се пренесени во болница каде што ќе се изврши обдукција, а загинатите не носеле спасувачки елеци.

Паралелно во тек е акција од море, копно и воздух, за евентуално пронаоѓање на преживеани или тела на други загинати, со оглед на тоа дека засега, нејасен е бројот на лица што се пренесувале во чамецот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Од денеска поевтино паркирање во Скопје

Следно

Овие 10 најздрави намирници го добија епитетот суперхрана за 2022 година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian