Се укинуваат дополнителните трошоци во сите градинки во општина Аеродром

1 min read

Почнувајќи од денеска, 1 март, се укинуваат давачките што досега ги издвојуваа родителите за своите деца во градинките во Општина Аеродром, а во текот на годината целосно ќе бидат скратени сите дополнителни трошоци, известија од општината. 

-По предлог на градоначалникот Тимчо Муцунски и со одлука на Советот на општината, родителите ќе бидат ослободени од трошоците што ги издвојуваа за хигиенскиот пакет, а во него се вклучени разни санитарни и хигиенски средства. Општината постојано презема политики насочени кон постепено намалување на сите дополнителни трошоци што претставуваат товар за секое семејство, велат оттаму. 

– Од 1 септември оваа година ќе бидат целосно укинати и сите трошоци што се издвојуваат за наставно-образовни материјали за работа по групи во градинките, најавија од општина Аеродром. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Почна новата наградна игра „Со ВЕРНА купувај и награди добивај“ за 2022 година

Следно

Петков го предложи Драгомир Заков за министер за одбрана на Бугарија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian