Џафери со одлука ќе го разреши Зендели од Комисијата за избори и именувања

1 min read

Со предлог одлука претседателот на Собранието Талат Џафери ќе го разреши членот на Комисијата за прашања на избори и именувања Фадил Зендели од Беса и со тоа се отвора пат конечно да бидат избрани новите четири уставни судии, потврдуваат за „Слободен печат“ од Собранието.

Точката за разрешување на Зендели, џафери ќе ја стави на денешната пленарна седница.

Изборот на уставните судии беше закочен откако Комисијата остана без претседател поеради изборот на Костадин Костадинов за градоначалник и бидејќи во тоа работно тело мнозинство наместо власат има опозицијата. Со разрешувањето на Зендели се очекува да се воспостави паритет во Комисијата

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Руските деца останаа без омилените јунаци: Компанијата „Волт Дизни“ забрани прикажување цртани филмови во Русија

Следно

Ѓорѓиева од Црвен крст: Шеесет повозрасни скопјани од април дома ќе имаат „Итно Копче“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian