УЕФА ќе го исфрли Спартак Москва од Лигата на Европа

1 min read

Германскиот бундеслугаш Лајциг ќе обезбеди директен пласман во четвртфиналето во Лигата на Европа бидејќи УЕФА ќе го исфрли Спартак Москва од ова натпреварување, пишува „Билд“.

Германскиот весник пишува дека официјална потврда за исфрлањето на рускиот тим од Лигата на Европа треба да има во текот на денот.

Натпреварите помеѓу Лајпциг и Спартак Москва требаше да се играат на 10. и на 17. март, но УЕФА поради руската инвазија на Украина, одлучија да го исфрли рускиот тим.

– Во постојан контакт сме со УЕФА и имаме доверба во нивната одлука. Претпоставуваме дека натпреварите ќе бидат откажани – изјави шефот на Лајпциг, Оливер Минцлаф.

Спартак Москва беше прв во групата Ц во Лигата на Европа и обезбеди директен пласман во осминафиналето на второто по квалитет европско клупско натпреварување.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Новинарка од Украина со саркастична порака: Ви благодарам господине Путин…

Следно

Општина Кисела Вода најави финансиска поддршка за пливачот Кристијан Стојановски

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian