Петков предложи разрешување на министерот за одбрана Јанев

1 min read

Бугарскиот премиер Кирил Петков утрово изјави дека ќе предложи разрешување на министерот за одбрана Стефан Јанев, откако Јанев не сакаше да ја опише руската инвазија на Украина како војна, што поттикна повици за негова смена, пренесува Ројтерс.

Петков рече дека центристичката коалициска влада ќе има состанок подоцна во понеделник за да одлучи за разрешувањето на Јанев, кога тој ќе предложи и нов министер за одбрана.

Денеска свикувам вонреден Министерски совет со три точки. Успешното евакуирање на 140 Бугари од Киев. Ќе разговараме за нуклеарната закана што Путин ја упати вчера и за оставката на министерот Стефан Јанев, изјави Петков, пренесува БГНЕС.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вандализот во Скопје продолжува: Опожарени три контејнери

Следно

ФОТО | Ревијата на модниот гигант „Армани“ помина во тишина: Без музика се оддаде почит кон Украина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian