ФОТО | Новинарка од Украина со саркастична порака: Ви благодарам господине Путин…

2 mins read

Последните неколку дена целиот свет испраќа молитви до народот кој го живее теророт на ужасната војна која беснаа во Украина. Социјалните мрежи се преплавени со фотографии и видеа од угнетуваната татковина на илјадници луѓе кои мораат да ги напушат своите домови…

ВИДЕО | „Симпсонови“ ја предвиделе руската инвазија на Украина уште во 1998 година?

Статусот на украинската новинарка Софија Кочмар вознемири многу луѓе. Кочмар во описот на фотографијата на која ја држи за рака нејзината ќерка и носи торби со основни работи истакна саркастична благодарност до рускиот претседател Владимир Путин.

„Ви благодарам господине Путин, што толку многу ми го промени животот што од професионален новинар станав бегалец од најголемата земја во Европа“, напиша таа.

По руските воени напади, многу Украинци се упатуваат кон западните и јужните граници на земјата за да најдат безбедност. Многумина сè уште чекаат да ги преминат границите, плашејќи се дека може да се затворат.

ФОТО | Оваа жена е најголемата поддршка на украинскиот претседател: Олена Зеленска, првата дама ги охрабри сите Украинци

ФОТО | Чудото на Киев: Првата надеж од Украина, во засолниште се роди бебенце

ФОТО | „Подалеку од нас“: Верка Сердучка ѝ покажа среден прст на Русија

ФОТО | Бескрајната сила на империјализмот: Актерката Мила Јововиќ се огласи за нападот на Украина

ФОТО | Поранешната Мис Украина со пушка в раце повикува на одбрана на земјата

 

Овие холивудски ѕвезди се по потекло од Украина, некои пораснале таму

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Град Скопје и ЈП Комунална хигиена со апел да престане палењето и уништувањето на контејнерите низ скопските улици

Следно

УЕФА ќе го исфрли Спартак Москва од Лигата на Европа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian