Црна Гора има залихи на храна и гориво за два-три месеци

1 min read

Црна Гора има залихи на храна и гориво за следните два-три месеци, изјави денеска државниот секретар во Министерството за економски развој на Црна Гора, Милена Липовина Божовиќ.

– Ќе ја следиме ситуацијата на терен, доколку има потреба ќе реагираме, сето тоа согласно законските прописи, изјави таа на прес-конференција.

Божовиќ додаде дека земјата е осудена да ги трпи последиците од она што се случува на глобално ниво.

– Сега тоа дополнително се изразува поради украинската криза и за очекување е притисокот врз цените да биде поголем, истакна Липовина Божовиќ.

ВО ЖИВО | Продолжува конфликтот меѓу Русија и Украина, вести од минута во минута

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Тепачка пред угостителски објект во Аеродром

Следно

ВИДЕО | Снуп Дог не бил протеран од Англија благодарение на кралицата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian