ВИДЕО: Кепа трагичар, Ливерпул после пенал драмата го освои Лига купот

1 min read

Фудбалерите на Ливерпул дојдоа до трофејот во англискиот Лига куп откако на пенали го совладаа Челси со 11:10 (0:0) во големото финале на стадионот „Вембли“ во Лондон.

Видовме еден доста возбудлив натпревар, победникот го дознавме дури после пенал серијата во која сите прецизни, освен еден.

Дури и резервниот голман на Ливерпул, Келехер го реализираше 21 пенал во низа, а потоа непрецизен беше Кепа Аризабалага, голманот кој Томас Тухел го внесе во игра само за да брани во пенал серијата.

Не успеа да одбрани ниту еден од 11 удари на играчите на Ливерпул, а топката ја испрати високо над голот за крај на лондонската драма.

За „црвените“ од Енфилд ова е деветта титула, најмногу во ова натпреварување, а лондонските „сини“ останаа на пет трофеи, колку што имаат уште Астон Вила и Манчестер јунајтед, а на втората позиција на оваа вечна листа е Манчестер сити со осум титули.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Спремни за во градинка: Сара, Димитар и Илина правеа хартиени бротчиња со „Слободен печат“

Следно

Петар три дена го нема: Над 100 полицајци, хеликоптер и доброволци во потрага по момчето

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian