Официјално: Биелса не е повеќе менаџер на Лидс

1 min read

Лидс јунајтед денеска ја информираше јавноста дека клубот се раздели со досегашниот менаџер Марсело Биелса (66).

Аргентинскиот стратег беше на клупата на оваа екипа повеќе од три и пол години, последниот меч го имаше во саботата кога неговите играчи загубија убедливо на домашен терен од Тотенхем со 0:4.

Оваа сезона Лидс нема најдобри резултати во Премиер лигата, главната цел е опстанок, а од „Еланд роуд“ најавија дека в понеделник ќе биде познат новиот менаџер на клубот.

Се шпекулира дека поранешниот тренер на Салцбург и Лајпциг, Џеси Марш е фаворит да го наследи Биелса.

На последните три меча играчите на Лидс примија дури 14 голови, после четири порази во низа се наоѓаат на 16 позиција со 23 бодови, само два помалку од зоната за испаѓање каде на 18 место моментно е Барнли со 21.

Биелса дојде на клупата на Лидс во јуни 2018 година, лани во Премиер лигата го освои импресивното деветто место, а сезонава (2021/2022) не е ни блиску до таков учинок, клубот има само пет лигашки победи.

Лани успеа да го врати клубот во Премиер лигата за првпат по 16 години, а во овој успех придонесе и македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски кој сезонава ги брани боите на Ал Ахли од Саудиска Арабија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Глетка која го расплака светот: Украинка ја гушка жената која ѝ ги пренела децата преку граница

Следно

МНР: Сѐ уште има активни коридори за евакуација за нашите државјани во Украина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian