Грција ќе испрати воена помош за Украина

1 min read

Грција ќе испрати муниција, автоматски пушки и ракетни фрлачи за Украина како одговор на барањето упатено од украинската влада.

Воената помош е одлучена на состанокот меѓу грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и високи воени лица во земјата, соопшти денеска властите во Грција.

-Авион Ц-130 со воената опрема пристигнал во Полска, а уште еден предвидено е да пристигне подоцна, соопшти Министерството за одбрана, пренесува Еуроњуз.

Други два авиони кои носат хуманитарна помош како што се ќебиња и храна веќе полетаа од аеродромот од Атина кон Полска, соопшти портпаролот на Министерството за одбрана на Грција.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Македонските кикбоксери со 21 медал на „Гранд при“ во Босна и Херцеговина

Следно

ВИДЕО | Танц со Зеленски: Еве како танцуваше украинскиот претседател во 2006 година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian