151 сообраќајни прекршоци во Скопје, 45 за брзо возење

1 min read

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (26.02.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 151 мерка, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 45 санкции, 36 мерки за возење под дејство на алкохол, 10 санкции за возење без возачка дозвола.

Изречени се четири мерки за користење мобилен телефон, шест санкции за возач почетник, две за нерегистрирани возила, три за минување на затворен сигнал (црвено светло).

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

skopjeinfo.mk

Претходно

Димитријевиќ: Верувам дека можеме да ја победиме Грузија

Следно

Косовската полиција уапси српски државјани, тврди дека купувале униформи и ознаки на ОВК

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian