Словенија го евакуира персоналот од Амбасадата во Киев

1 min read

Словенија го евакуираше персоналот на својата Амбасада во Киев поради ситуацијата во Украина, но е подготвена да им помогне со оружје на украинските власти. Амбасадорот Томаж Менчин продолжува да ја продолжува дипломатската должност како амбасадор, соопштено е во Љубљана.

Министерот за надворешни работи Анже Логар соопшти дека персоналот на амбасадата успешно пристигнал во ЕУ со конвој од дипломатски претставници, како и двајца членови на словенечкиот владин кабинет кои работеле во Киев за да ја подготват посетата на премиерот Јанез Јанша на земјата, но е одложена во меѓувреме.

Логар, исто така, во порака на Твитер рече дека повикува пет лица со титула почесни конзули на Русија во Словенија да и ги вратат конзуларните титули на Москва и дека ова го смета за одлука која мора да биде очигледна во сегашната ситуација.

Премиерот Јанез Јанша за денеска во 18 часот свика седница на Советот за национална безбедност.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЈП Водовод и канализација – Скопје ја отвори можноста за производство на еко електрична енергија преку фотоволтаични централи

Следно

Украинката која се откажа од Евровизија, снимала филм во Македонија: Интервју со режисерите Кирил Каракаш и Светислав Подлешанов

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian