Пендаровски: Државата е подготвена со стокови резерви, проблем ќе биде ако кризата во Украина трае подолго

1 min read

-Не сум оптимист дека можеме да имаме продуктивна лидерска средба со партиите. Кога се повикува на лидерска средба тоа значи дека Парламентот не функционира. Второ, треба да има согласност од двете страни, а тоа нема. Им предложив на двете најголеми партии да присуствуваат на Советите на безбедност што ги организирам, но не се согласија. Предложив службите да ги информираат. Се надевам дека ќе има позитивна реакција на тоа службите да ги информираат партиите за состојбите и во државата и надвор од неа, вели Пендаровски за Утрински брифинг.

На вчерашниот Совет за безбедност се разговараше не само за безбедносните аспекти, туку и за аспектите кои се битни за живот во државата.

-Проценките се однесуваат на реалните факти изнесени од премиерот. Ние сме пополнети во Стоковите резерви. Проблем ќе биде ако ова со Украина потрае подолго. Тогаш ќе треба да правиме интервентни увози. Србија донесе одлука да не прави извоз на животно битни ресурси. На берзите се качија цените не само на нафтата туку и на житото, вели Пендаровски за Утрински брифинг.

Во врска со инсистирањето на опозицијата за вонредни парламентарни избори Пендаровски вели дека тоа ја закочува државата и процесите, а изборите ја забавуваат целата економска и политичка динамика. Пендаровски додава дека сепак ако парламентот со мнозинство изгласа предвремени избори тој тоа ќе го прифати.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Готвиме со Маја: Појадок со домати и јајца

Следно

Приведено лице за издржување казна затвор од четири години

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian