ФОТО+ВИДЕО | „Тоа е инвазија“: Актерот Хавиер Бардем ја осуди војната во Украина

1 min read

Во текот на вчерашниот ден, шпанскиот актер Хавиер Бардем се приклучи на протестот против руската инвазија врз Украина пред руската амбасада во Мадрид.

„Тука сум за да ја покажам мојата осуда за руската војна против Украина“, изјави Бардем за „Reuters“, за време на протестот на кој присуствуваа околу стотина луѓе.

Фото: EPA-EFE/RODRIGO JIMENEZ

„Тоа е инвазија. Тоа ги крши основните украински права на територијален суверенитет, ги крши меѓународните закони и многу други работи“, вели актерот.

Повеќе текстови на темата:

ФОТО | Хитлер го гали Путин: Украина се огласи на „Твитер“

Анџелина Џоли се огласи за војната во Украина: Се молам за народот, мораме да им помогнеме на бегалците

ВИДЕО | „Симпсонови“ ја предвиделе руската инвазија на Украина уште во 1998 година?

ФОТО | Принцот Хари и Меган застанаа на страната од Украина

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Министерот Сали оствари средба со американската амбасадорка, се разговараше и за дигитализацијата на здравството

Следно

Манчестер јунајтед ја прекина соработката со рускиот спонзор „Аерофлот“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian