Донесена е одлука, нема да се вози Формула 1 трка во Сочи

1 min read

Формула 1 денеска објави дека во сегашните околности не е возможно да се одржи трката за Големата награда на Русија.

– Шампионатот во Формула 1 се одржува во земји ширум светот, со позитивна визија да ги обедини луѓето и да ги зближи нациите.

Со тага и шокираност, но и со надеж дека ќе се најде мирно решение, го следиме развојот на ситуацијата во Украина.

Во четвртокот вечерта, Формула 1, ФИА и тимовите разговараа за позицијата на нашиот спорт, а заклучокот е, земајќи ги предвид сите релевантни носители на правата, дека е невозможно да се одржи Руското ГП во сегашните околности – се вели во соопштението.

Според првичниот план, трката во Русија требаше да се вози на 25 март 2022 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | „Ако ти бев мајка, ти ќе беше многу сакан“: Бизарно обраќање на актерка кон Владимир Путин

Следно

Ковачевски-Селаковиќ: Добрососедска соработка за регионалната стабилност

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian