Град Скопје: Министерката за култура бега од соочување со фактите

2 mins read

Градот Скопје истакнува дека министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска со одбивањето на поканата за отворена работна средба за презентација на сериозните недостатоци во проектот Универзaлна сала, единствено докажува дека таа ги потврдува наводите од сите записници и техничка документација дека СДСМ и Шилегов свесни за неправилностите во проектот за реконструкција на Универзалната сала минатата година, продолжиле со градежни активности иако знаеле и биле свесни за сериозноста на проблемите.

-Бегањето на министерката од соочување со фактите и со повикот да потпише изјава за лична одговорност за безбедноста на скопјани и за исправноста на постоечкиот проект за реконструкција на Универзална сала, ги фрла во вода сите досегашни партиски исценирани напади и политички паради од страна на централната власт и СДСМ, кои со ширење дезинформации и манипулирање со јавноста преку соопштенија и прес конференции за политички поени сакаат да ја покријат својата неспособност, велат од Град Скопје.

Оттаму додаваат дека проектот за реконструкција на Универзална сала е со сериозни импликации по текот на активностите што се одвивале, но пред се, овој проект одобрен од СДСМ и Шилегов е далеку од безбеден.

-Ова го покажуваат сите записници и техничката документација, изготвени уште во време на владеењето на СДСМ со Град Скопје. Уште еднаш апелираме до СДСМ да престанат со манипулирање на јавноста и секојдневните напади кон Град Скопје и градската администрација злоупотребувајќи ја ситуацијата во која ја довеле тие самите Универзална сала, за политички поени, а на штета на скопјани. На Скопје и скопјани им требаат реални, одржливи, но пред се, решенија кои ќе ја гарантираат нивната сигурност и безбедност, се вели во нивното соопштение. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Јакимовски за Зеленски: Кога ќе изберете комичар за претседател, ќе си доручкувате гранати

Следно

Вучиќ свика итна седница на Советот за национална безбедност

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian