Газдата на Челси протеран од Англија

1 min read

Сопственикот на Челси, Роман Абрамович е протеран од Обединетото Кралство по руската инвазија на Украина.
Претставници на имиграциските власти наводно добиле упатство да му забранат на Абрамович да се врати во неговиот имот кој го плати 125 милиони фунти и на неговиот случај работи специјално одделение за ииграција.

Абрамович е еден од 35. руски олигарски кои рускиот опозициски лидер Алексеј Навални ги посочи како големи поддржувачи на режимот на Путин.

Владата на Обединетото Кралство по руската инвазија на Украинам веднаш воведе санкции против Русија и први на удар беа руските олигарси меѓу кои е и Абрамович.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Љубовта може да победи сѐ“: Приказната зад фотографијата која го трогна светот

Следно

Советот за безбедност смирува: Состојбата е стабилна, имаме доволно стокови резерви и енергенси

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian