Денес се празнува: Светиот маченик Георгиј Кратовски

1 min read

Македонец од градот Кратово. По занает златар. Во срцето и со сета душа христијанин. Имаше осумнаесет години кога Турците сакаа да го потурчат, но остана тврд во верата како прекрасен дијамант. Тогаш Турците го мачеа со најлути маки и најпосле жив го запалија. Пострада за Христа на 11 февруари 1515 година во Софија, во времето на царот Селим и се прослави со невенлива небесна слава.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Шампионска драма во Премиер лигата, Ливерпул го декласираше Лидс

Следно

Сончево време со засилен ветер

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian