Зеленски: Иднината на европската безбедност се одлучува сега во Украина

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на прес-конференција во Киев изјави дека „иднината на европската безбедност се решава сега, во Украина“, пренесоа француските медиуми.

Зборувајќи пред лидерите на Полска и Литванија, Зеленски кажа дека „ние сме едногласни во нашата проценка за злосторствата на Руската Федерација.

Ова е уште еден чин на агресија против Украина, нејзиниот суверенитет, нашиот територијален интегритет“. Зеленски притоа побара построг режим на санкции против Русија.

kurir.mk

Претходно

Изетбеговиќ: Можно е одложување на изборите и промена на Изборниот закон во БиХ

Следно

Животот му висел на конец: Елтон Џон доживеал страшна драма за време на лет со приватниот авион

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian