Германија: Минималната саатница зголемена на 12 евра

1 min read

Владата на Германија денес ги усвои одлуките за зголемување на минималната саатница на 12 евра од октомври, со што е исполнето клучното ветување на канцеларот Олаф Шолц од минатата предизборна кампања.

Германија има минимална саатница од 2015 година а воведена е на инсистирање на Социјалдемократските странки кои во тоа време беше помал партнер во владејачката коалиција со конзервативците на Ангела Меркел.

Минималната саатница на почетокот изнесувала 8.5 евра, но нејзиниот износ редовно го разлгедува комисијата која ја сочинуваат претставници на синдикатот и работодавците.

– Многу граѓани во нашата земја работат многу, но заработуваат малку. Тоа мора да се промени. За мене ова е еден од најважните закони и прашање на почитување, напиша Шолц на Твитер.

За одлука да стапи на сила, мора да ја потврди парламентот но коалицијата на Шолц во тоа тело има мнозинство.

kurir.mk

Претходно

Герасимовски: Го раскинавме договорот со планерската куќа за „Треска“, бараме решение прифатливо за сите

Следно

ФОТО+ВИДЕО | Розовиот сатенски фустан што го носеа Мадона и Мерилин Монро наскоро на аукција

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian