ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ ПОРАДИ СНЕГ – на овој патен правец врне без престан

1 min read

Од Македонијапат известуваат дека од 14.15ч. поради врнежи од снег се воведува забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец А2 Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража.

Денес синоптичарите најавуваат Претежно облачно и постудено со повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Пообилни врнежи ќе има во јужните делови (локално 15л/м2). Ќе дува умерен, на повеќе места засилен ветер од северен правец (над 60км/ч.).

Под влијание на циклонска активност и на влажен и студен воздушен бран, денес ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините и на повисоките места од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во јужните делови каде се очекува локално да наврнат околу 15 л/м2 воден талог. Ќе дува засилен северен ветер, кој на места ќе достигнува над 60км/ч. Ветровито ќе биде и преку ноќта кога врнежите ќе завршуваат повлекувајќи се кон југ и исток.

kurir.mk

Претходно

Пендаровски: Цврста поддршка за територијалниот интегритет и суверенитет на Украина

Следно

Паркингот кај Клинички со децении е проблем – што предлагаат граѓаните, а што надлежните?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian