Романија може да прими 500 илјади Украинци доколку се влоши ситуацијата, вели министерот за одбрана

1 min read

Романија би можела да прими половина милион бегалци од соседна Украина доколку се влоши кризата со Русија, изјави во вторникот министерот за одбрана Василе Данчу.

Данку рече дека не очекува многу луѓе да побегнат во Романија, но членката на ЕУ е подготвена да прими повеќе од 500.000 бегалци, пишува Ројтерс.

„Ова е бројката за која сме подготвени“, им рече Данку на новинарите.

Романија би можела да формира прифатни центри, особено во големите градови долж нејзината граница со Украина долга 650 километри (400 милји), рече тој.

Вчера рускиот претседател Владимир Путин ги призна двата отцепени украински региони како независни и нареди во своите трупи, што предизвика широко распространета осуда и растечки стравувања од сеопфатна инвазија.

Романските лидери го осудија признавањето на регионот од страна на Москва, при што претседателот Клаус Јоханис повика на „строг одговор од меѓународната заедница“.

Јоханис на Твитер објави дека разговарал со својот полски колега Анджеј Дуда и со шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за поддршка на санкциите што треба да бидат усвоени „без одлагање“ против Москва.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Јаневска: Жално е што ги манипулираат наставниците, ние јасно и гласно сакаме да се покачат платите меѓутоа СДСМ не го прифати нашиот амандман

Следно

Горниот Дом на рускиот Парламент одобри употреба на воена сила во странство

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian