Ред се чека кај младиот мајстор Шуајб – има само 19 години, а е меѓу најбараните автомеханичари

2 mins read

Десетици автомобили чекаат ред за поправка кај младиот мајстор Шуајб Јакупи, поранешен ученик во средното стручно училиште „Боро Петрушевски“ во Скопје. Тој има само 19 години, но со своето знаење и со посветеноста кон работата веќе стана еден од најбараните автомеханичари во главниот град, пишува Алсат.

Пред да го заврши средното образование во насоката авто-техника и мехатроника, Јакупи добил десетици понуди за работа од различни компании.

„Стручното образование отвора многу врати во животот. На почетокот планирам да станам што е можно попрофесионален во оваа професија и по неколку години да имам свој сервис и да работам сам. Механичар е добра професија и има многу добра иднина, апелирам до сите да продолжат во оваа насока. Секој може да најде работа, нормално треба да се учи, да се работи, да се успее, а барањата сами доаѓаат“, вели Шуајб.

Во средното сообраќајно училиште „Боро Петрушевски“ бројни се барањата на компаниите за нови кадри од областа на машинството, а особено за електроника.

„Минатата година нашите студенти по автомеханика, електроника, механичка каросерија и четиригодишна техничка насока на моторни возила, педесетина ученици беа вработени во приватни фирми. Учениците се среќни затоа што се докажуваат со својот профил и професија, соодветно се подготвени за пазарот на трудот“, рече Зекирија Зекири, заменик директор на „Боро Петрушевски“.

Во учебната 2021-2022 година, од вкупно 10.683 запишани ученици во средното стручно образование, дуално образование избрале 1.400 ученици. Најбарани насоки се машинство, електротехника, хемиска технологија и шумарство. Од Стопанската комора велат дека интересот за стручните насоки може да се зголеми само доколку се променат наставните програми во согласност со потребите на пазарот на трудот.

Министерот за образование најави дијалог меѓу страните за поттикнување интерес за стручни насоки, додавајќи дека околу 400 компании се заинтересирани да ги стимулираат студентите од своите бизниси.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФК Вардар казни двајца свои фудбалери со три месечни плати

Следно

Јаневска: Жално е што ги манипулираат наставниците, ние јасно и гласно сакаме да се покачат платите меѓутоа СДСМ не го прифати нашиот амандман

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian