Полицијата казни 266 возачи за брзо возење

1 min read

Во текот на вчерашниот ден (21.02.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 266 возачи.

Од нив 10 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 157 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 109 надвор од населено место.

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информира МВР.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Арсовски: Писмото до Брисел е да се вовлече ЕУ во неопходната промена на Уставот

Следно

Преку проектот „За безбеден град“ до побезбедни училишта во Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian