Лига на нации: Бугарија во Разград ќе ја пречека Македонија

1 min read

Фудбалската репрезентација на Македонија на почетокот на јуни го започнува циклусот на натпревари за новото издание од Лига на нации за сезоната 2022/2023.

„Црвено-жолтите“предводени од селектрот Благоја Милевски е дел од групата Ц заедно со селекциите Бугарија, Грузија и Гибралтар.

Фудбалерите првиот натпревар во Лигата на нации ќе го играат на 2. јуни на гостински терен против репрезентацијата на Бугарија, на „Хувефарма“ Арена во Разград.

Пред стартот на новото издание на Лигата на нации, фудбалерите ќе го играат најважниот натпревар во историјата, на 24 март во Палермо и гостуваат на Италија во во баражот за пласман на Светското првенство 2022 во Катар.

Распоред на натпревари:
2. јуни 2022 Бугарија – Македонија
5. јуни 2022 Гибралтар – Македонија
9. јуни 2022 Македонија – Грузија
12. јуни 2022 Македонија – Гибралтар
23. септември 2022 Грузија – Македонија
26. септември 2022 Македонија – Бугарија

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Весна Петрушевска сподели фотографија од синот Кирил матурант: Убавец на мајка!

Следно

„Слободен печат“: Ново пакување за старите бугарски барања или формула за решение

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian