Комисијата предлага: Трудниците да се вратат на работа и да се вакцинираат

1 min read

Комисијата за заразни болести предлага укинување на ослободувањето на бремените жени од работа.

Според овој предлог, тие треба да се вратат на работните места, а им се препорачува и да примат вакцини против коронавирус.

Според Злате Мехмедовиќ, портпарол на Комисијата за заразни болести, искуствата и светските препораки се дека вакцините се потребни за заштита на бремените жени и на нивниот плод.

kurir.mk

Претходно

Атанасоски: Бугарија и по уставните измени може со нови уцени да ни става вета, за што е виновна ЕУ

Следно

Ќе се реконструира кровот на фискултурната сала на ООУ „Страшо Пинџур“ во Даме Груев

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian