Горниот Дом на рускиот Парламент одобри употреба на воена сила во странство

1 min read

Горниот дом на рускиот Парламент даде одобрение за употреба на воена сила во странство, отворајќи го патот за потенцијален влез на војска во Украина, јави ДПА.

Резолуција која повикува на „употреба на вооружени сили надвор од Русија“ беше едногласно поддржана од 153-те членови на Советот на Федерацијата.

-Силината на армиските единици, областите на распоредување, задачите и времетраењето на нивниот престој надвор од Русија ги одредува рускиот претседател во согласност со рускиот Устав, се вели во резолуцијата, пренесе новинската агенција ТАСС.

kurir.mk

Претходно

Романија може да прими 500 илјади Украинци доколку се влоши ситуацијата, вели министерот за одбрана

Следно

ИНСТАГРАМ ИЗГОРЕ | Италијанските пејачи Махмуд и Бланко позираа угол голи со гулабици на рамо

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian