Ѓукановиќ: Постигнувајќи консензус околу малцинската влада е најреално решение

1 min read

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ изјави дека за земјата е важно да се најде решение околу кое е можен консензус, со кој ќе се создадат услови државата да се фокусира на политичките приоритети.

Црногорскиот претседател оцени дека најреално е да се постигне консензус за малцинската влада.

Ѓукановиќ од Брисел изјави дека ги очекува конечните информации за исходот од преговорите за формирање малцинска влада, пренесе Градскиот портал.

Тој кажа дека содржината на разговорите што во моментов се водат ќе покаже дали тоа ќе биде малцинска влада со мандат од една година или друга што би можела да трае подолго, дури и до крајот на мандатот на парламентот.

-Во овој момент ми се чини дека најреално е да се постигне потребниот консензус околу малцинска влада, рече Ѓукановиќ.

Тој рече дека е важно да се постигне решение за кое е можен консензус, со цел што поскоро да се консолидира извршната власт и да се создадат услови државата да се фокусира на политичките приоритети, од кои првиот е деблокирање на преговарачкиот процес со Европската Унија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Перински: Нема да поскапува водата во Скопје

Следно

ФОТО | Во чест на неговата мајка и жртвите од пандемијата: Александар Стојков на велосипед ќе помине 2500 километри низ 6-те држави од поранешна Југославија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian