Силно го осудуваме руското признавање на Доњецк и Луганск, напиша Османи на Твитер

1 min read

Силно го осудуваме признавањето од страна на Русиjа на украинските области Доњецк и Луганск како независни, напиша вечерва министерот за надворешни работи Бујар Османи на Твитер.

„Ваквите дела претставуваат сериозно кршење на меѓународното право. Северна Македонија уште еднаш ја искажува својата недвосмислена поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“, напиша Османи.

Фото: Твитер

Рускиот претседател Владимир Путин во телевизиско обраќање до нацијата ја образложи одлуката според која има намера да го признае суверенитетот на т.н. Доњецка Народна Република и т.н.Луганска Народна Република во Украина, кои не се признаени од ниту една членка на ОН.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Британски инфлуенсер сака да прави корекција на пенисот: Сакам да бидам 100 проценти Кореец

Следно

УХМР СО ПРЕДУПЕРЕДУВАЊЕ: Следува намалување на темпертурата, и повремени врнежи од дожд и снег

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian