По примерот на многу европски земји и Италија ги попушта мерките против коронавирусот

1 min read

Италијанската влада неделава ќе донесе итна одлука со цел да се забрза враќањето на туристите. Ќе се укинат неколку мерки воведени во борбата против коронавирусот.

Сите вакцини кои досега не биле, отсега ќе бидат признати во Италија, веќе нема да има задолжителен карантин за влез на туристи од земјите на ЕУ, а решение се бара и за сите други земји каде пандемиската слика не е опасна.

Така, од 31 март, т.н засилен санитарен пасош (три дози вакцина) нема да биде потребен за барови и ресторани на отворено, туку оној само издаден врз основа на две дози или прележување на вирусот.

Премиерот Марио Драги најави итна одлука за отстранување на одредени анти-вивид мерки, кои беа огромна пречка за враќање на туристите, за да не заостане Италија зад земјите кои веќе го најавија или направија.

kurir.mk

Претходно

Градежна офанзива во Бутел: Интензивно се гради новиот парк

Следно

Се тестира нова вакцина против ковид-19: Инхалација, наместо шприц и игла

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian